Ogłoszenie:

CZYM RÓŻNI SIĘ DENTYSTA OD STOMATOLOGA Praktident

dodano: 2023.06.29 ważne do: 2023.09.27 wyświetleń: 39
Szczegóły ogłoszenia:
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co oznaczają te pojęcia oraz jaką specjalizację wybrać, aby uzyskać odpowiednią pomoc w przypadku chorób jamy ustnej.
Dentysta i stomatolog to lekarze specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorób jamy ustnej i zębów. Pomimo tego, że często używa się tych dwóch pojęć zamiennie, istnieją pewne różnice między nimi.
Czym jest stomatologia?
Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób jamy ustnej, dziąseł i zębów. Pochodzi z języka greckiego i definiują ją dwa najważniejsze wyrazy : ‘stoma’ – usta oraz ‘logia’, czyli nauka. Specjaliści stomatologii zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z jamą ustną, a także wykonywaniem zabiegów z zakresu protetyki, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, endodoncji oraz pedodoncji. 
Czym jest dentysta?                                        
Dentysta to ogólnie pojęcie oznaczające specjalistę zajmującego się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób związanych z jamą ustną, a także wykonywaniem zabiegów z zakresu dentystyki estetycznej. Słowo to wywodzi się języka łacińskiego od słowa ‘dens’, które nie oznacza nic innego jak słowo ząb. Dentysta to ogólny termin dla osoby, która zajmuje się leczeniem chorób związanych z jamą ustną, dziąsłami i zębami.
Jakie są różnice między stomatologiem a dentystą?
Lekarz dentysta to ogólny termin dla osoby, która zajmuje się leczeniem chorób związanych z jamą ustną, dziąsłami i zębami. Natomiast lekarz stomatolog to specjalista w dziedzinie stomatologii, czyli dziedzinie medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób związanych z jamą ustną, dziąsłami i zębami. Stomatolodzy są szkoleni w zakresie wielu specjalizacji stomatologicznych i wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów.
Podstawową różnicą między dentystą a stomatologiem jest to, że stomatolog to określenie na specjalistę, który przez dodatkowe szkolenia i kwalifikacje posiada wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach stomatologii, takich jak chirurgia stomatologiczna, ortodoncja czy implantologia. Z kolei dentysta to termin ogólny, który odnosi się do każdej osoby zajmującej się leczeniem chorób związanych z jamą ustną. Porównując oba określenia można zobrazować, iż lekarz stomatolog posiada szerokie spektrum specjalizacji.

 
Wideo
Kontakt
Praktident Medical Clinic
ul. Grabiszyńska 89, 53-503 Wrocław, woj. dolnośląskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Telefon: pokaż telefon
Podziel się:
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.